"Çocuk kalbi burada atıyor."
Nesil Yayınları > Haberler

BAKANLIKTAN TALİ'YE "ÇOCUK DOSTU KİTAP" TESCİLİ

2019-11-22 00:00:00

BAKANLIKTAN TALİ'YE "ÇOCUK DOSTU KİTAP" TESCİLİ
Uzman Klinik Psikolog Berrin Göncü Işıkoğlu'nun ortaya çıkardığı ve çocukların dünyasında önemli bir yere sahip olan Tali, Bakanlık tarafından takdir ödülünü aldı. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından "2019 Çocuk Dostu Kitaplar" listesine alınan Tali eğitim seti çocuk edebiyatı ve değerler eğitimi konusundaki başarısını resmi açıdan da ortaya koymuş oldu. Nesil Çocuk Yayınları'nın okul öncesi ve birinci sınıfları değerler eğitimi konusunda yönlendirmek amaçlı yayınladığı bu setlerde karekod okutma yöntemiyle küçük okuyuculara animasyon izleme imkânı da veriliyor. İngilizce ve Arapça çevirileri ile yurt dışına da açılan bu setlerin ortak hedefi empati ve problem çözme becerilerini geliştirmektir. Her sette yer alan hedef becerileri geliştirme amaçlı, çıkartma ve etkinlik destekli boyama kitabı ise bir yandan kas sistemini geliştiren motor beceriler kazandırırken diğer yandan empati ve problem çözme becerileri ile çocukları sosyal hayata ve dahi eğitim hayatına hazırlamaktadır.

2019 Çocuk Dostu Kitaplar Listesine Alınan Kitaplar:
Öykülerle Davranış Eğitimi Seti 2 - Tali Ellerini yıkıyor
Öykülerle Davranış Eğitimi Seti 7 - Tali Eşyalarını Paylaşıyor
Öykülerle Davranış Eğitimi Seti 9 - Tali Söz Dinliyor
Öykülerle Duygusal Zekâ Eğitimi 1 - Tali Kendine Güveniyor
Öykülerle Duygusal Zekâ Eğitimi 2 - Tali Sırasını Bekliyor
Öykülerle Duygusal Zekâ Eğitimi 4 - Tali'nin Kardeşi Doğuyor
Öykülerle Duygusal Zekâ Eğitimi 5 - Tali Hatasını Anlıyor
Öykülerle Duygusal Zekâ Eğitimi 6 - Tali Hastanede Yatıyor
Öykülerle Duygusal Zekâ Eğitimi 8 - Tali Sorumluluğunu Öğreniyor
Öykülerle Duygusal Zekâ Eğitimi 9 - Tali Okula Gidiyor

Tali Eğitim Setlerini" kısaca anlatmak gerekirse:

1. Öykülerle Davranış Eğitimi (Tali-1)
Etkinlikli Boyama Kitabı, animasyon çizgi filmi ve 10 öykü kitabından oluşan setin hedef kitlesi, kişiliğin şekillendiği okul öncesi ve 1. Sınıf dönemindeki çocuklar. Uzman Klinik Psikolog Berrin Göncü Işıkoğlu'nun yazdığı "Öykülerle Davranış Eğitim Seti" ana karakteri Tali üzerinden çocuğa sağduyulu düşünme, bir davranışı sergilerken sonucunu da hesaba katma gibi beceriler kazandırmayı amaçlıyor. Paylaşmak, sorumluluk sahibi olmak, söz dinlemek, vaktinde uyumak, başkalarına yardım etmek, yemek seçmemek, düzenli olmak gibi konularda davranış eğitimi veriyor. Sette yer alan kitapların ismi şöyle:
1. Tali Büyüklerinin Elini Tutuyor
2. Tali Söz Dinliyor
3. Tali Yemeklerini Yiyor
4. Tali Eşyalarını Paylaşıyor
5. Tali Bulduğu Eşyayı Sahibine Veriyor
6. Tali Erken Yatıyor
7. Tali Doğruyu Söylüyor
8. Tali Yardım Ediyor
9. Tali Ellerini Yıkıyor
10. Tali Odasını Topluyor

2. Öykülerle Duygusal Zekâ Eğitimi (Tali-2)
Etkinlikli Boyama Kitabı, animasyon çizgi filmi ve 10 öykü kitabından oluşan setin hedef kitlesi, kişiliğin şekillendiği okul öncesi ve 1. Sınıf dönemindeki çocuklar. "Duygusal Zekâ Eğitimi" adını taşıyan bu setle çocuklara; öfke, kıskançlık, değersizlik, hayal kırıklığı-çaresizlik, ayrılma kaygısı, karamsarlık-çökkünlük, alay, küçük düşme ve korku gibi olumsuz duygularını sağlıklı ve uyumlu davranışlarla ifade etmeyi kazandırmak hedefleniyor. Ayrıca vicdan, merhamet, sorumluluk, empati, sabır ve güven gibi olumlu duygularını açığa çıkarıp geliştirmesi için yönlendirmelerde bulunuluyor.
Anlatımı ve kurgusuyla çocuğunuzun gönlünü fethedip, duygularını eğitirken, aynı zamanda kitap okumayı da sevdirecek olan kahramanımız Tali'nin dünyasına davetlisiniz.
Sette Yer alan kitaplar:
1. Tali Kendine Güveniyor
2. Tali Sırasını Bekliyor
3. Tali Hakkını Arıyor
4. Tali'nin Kardeşi Doğuyor
5. Tali Hatasını Anlıyor
6. Tali Hastanede Yatıyor
7. Tali Alayla Başa Çıkıyor
8. Tali Sorumluluğunu Öğreniyor
9. Tali Okula Gidiyor
10. Tali Karanlıktan Korkuyor

3. Öykülerle Sosyal Zekâ Eğitimi (Tali-3)
Uzman Klinik Psikolog Berrin Göncü Işıkoğlu'nun yazdığı bu set empati, azim, özsaygı, nezaket, duyarlılık, şefkat, demokrasi, uzlaşma, ikna ve hoşgörü gibi sosyal temaların işlendiği öykülerimiz; besleyici ilişkiler kurma kapasitesini, problem çözme yeteneğini ve duygusal okuryazarlık seviyesini yükseltmeyi hedefliyor.
Anlatımı ve kurgusuyla çocuğunuzun gönlünü fethedip sosyal becerilerini geliştirirken aynı zamanda kitap okumayı da sevdirecek olan kahramanımız Tali'nin dünyasına davetlisiniz…
Öykülerle Sosyal Zekâ Eğitimi setinde yer alan kitaplar:
1.Tali Annesini Çok Seviyor
2.Tali Babasını Çok Seviyor
3.Tali Kardeşi İle Barışıyor
4.Tali Kitap Okumayı Seviyor
5.Tali Okulunu Seviyor
6.Tali Kurallara Uyuyor
7.Tali Toplamayı Öğreniyor
8.Tali Çıkarmayı Öğreniyor
9.Tali Bilim İnsanı Oluyor
10.Tali Arkadaşını Affediyor
Animasyonu izlemek için her kitabın arka iç kapağındaki karekodu okutmak yeterli.

Berrin Göncü Işıkoğlu kimdir?
Tali'nin yani nur tanesi Eren'in annesi olan yazarımız, Elmaşehir'de (nam-ı diğer Eğirdir) elmaların hasat mevsiminde dünyaya geldi.
Kendinden küçük çocukları hep sevdi. Onlarla oyunlar oynadı. Her zaman onları mutlu etmeye çalıştı ve onların dert ablası oldu.
1994-1999 yıları arasında ODTÜ'de İngilizce Psikoloji alanında eğitimini dereceyle tamamlayıp yüksek lisans ve doktora çalışmalarına yine psikoloji alanında devam etti. İhtisas alanı güvenli bağlanma ve hipnoterapidir.
Psikoterapi çalışmalarına Beck Enstitüsü ve Albert Ellis Enstitüsü'nden aldığı eğitim ve süpervizyonlarla başladı. Yıllar içinde farklı terapi ekollerinden uluslararası düzeyde onaylı sertifikalarla alet çantasını geliştirdi. Ortadoğu Teknik Üniversitesi bünyesinde ve ruh sağlığı merkezlerinde psikolog yönetici ve öğretim görevlisi olarak çalıştı. Hâlen yetişkinlerle çocuk ve gençlerle ruhsal destek faaliyetlerini sürdürmektedir.

Ana Menu
Ana Sayfa
Kitaplar
Yazarlar
Etkinlik Takvimi
Kitap
Yeni Çıkanlar
Çok Satanlar
Kitap Videoları
Yayın Kataloğu
Kurumsal
Hakkımızda
İletişim
Basından
Yazar Adayları
İletişim
Adres: Orhan Gazi Mahallesi 19.YOL Sokak No: 8, Posta Kodu: 34538 Esenyurt / İstanbul
Telefon: +90 212 551 32 25
Faks: +90 212 551 26 59

© 2020 Nesil Basım Yayın, tüm hakları saklıdır